جنگل ابر بسطاممهمترین بخش جاذبه‌های گردشگری شهرستان بسطام جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد آن است که مهمترین آن جنگل ابر از زیباترین چشم اندازهای طبیعی کشور و حتی جهان محسوب می‌شود، منطقه حفاظت شدۀ خوش ییلاق با حیات وحش نادر همچون یوزپلنگ و زاغ بور از پتانسیل‌های مهم توسعه گردشگری در شهرستان به شمار می‌روند.

اماکن تاریخی ارزشمند این شهرستان عبارتند از مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام ،تنها مجموعه تاریخی کشور با شش سبک معماری اصیل ایرانی ،بافت پلکانی شهر مُجن ،تپه تاریخی سنگ چخماق و غیره. از ُبعد جاذبه‌های معنوی و فرهنگی می توان به وجود مقابر عرفای بزرگی چون سلطان‌العارفین بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی و شاعران بزرگی چون فروغی بسطامی در این خطه اشاره کرد.

تپه‌ باستانی سنگ چخماق بسطام با چند لایه تمدن متعلق به هزاره‌های هفتم و هشتم و بعد از آن و نیز موزه عرفان شرق بسطام نشان از غنای فرهنگی و تاریخی این شهرستان دارد.

مناطق نمونه و روستاهای هدف گردشگری

مناطق نمونۀ گردشگری شهرستان بسطام شامل جنگل ابر، جنگل اولنگ، جنگل قَطری ،خوش ییلاق، بافت تاریخی و آبشار تنگه داستان مجن، منطقۀ فرحزاد و چشمه هفت رنگ،و نیز شهر نمونه گردشگری بین المللی بسطام بوده و قلعه نو خرقان نیز از روستاهای هدف گردشگری شهرستان بسطام است.

مجموعه تاریخی بسطام(تنها مجموعه تاریخی کشور دارای شش سبک معماری اصیل ایرانی):

این مجموعه وسیع آثاری از قرن دوم هجری به بعد را شامل می شود و در کنار آن آرامگاه و خانقاه بایزید بسطامی ملقب به "سلطان العارفین" از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن دوم هجری قمری است. مجموعه تاریخی بسطام شامل بناهای خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد جامع بسطام، امامزاده محمد بن جعفر صادق(ع)، ایوان الجایتو، ایوان غربی، مدرسه شاهرخیه، برج کاشانه، گنبد غازان خان و موزۀ عرفان شرق است.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی:

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در 20 کیلومتری شمال بسطام در روستای قلعه نو خرقان روی یک تپه قرار دارد. روی قبر شیخ یک قطعه سنگ مرمری قرار دارد که اشعاری برآن حک شده است. در جوار این مقبره مسجدی بوده که گنبدی مخروطی شکل و مزین به کاشی کاری زیبا داشت. در حال حاضر از مسجد و گنبد یاد شده، فقط محراب آن باقی مانده است که برخلاف مسجد‌های دیگر این نواحی رو به مغرب است.

بافت تاریخی با ارزش مُجن:

شهر کوچک و زیبای مجن با نمای شهری خاص خود و طبیعتی با صفا که به ماسولۀ کویر شهرت یافته همچون نگینی در دامنه البرز شرقی می‌درخشد. بافت فشرده سنتی به صورت پلکانی بر بالای کوه، رو به آفتاب نمایان است به ویژه خانه های بومی که به رنگ سرخ زینت داده شده است نگاه هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند. «مُجن» به علت داشتن طبیعت دلپذیر (آبشار تنگه داستان، فرحزاد و چشمه هفت رنگ) معماری بومی و فرهنگ سنتی تا حدی دست نخورده، از جذابترین نقاط ایرانگردی و جهانگردی کشور است.

جنگل ابر:

اوج مناظر طبیعی شهرستان بسطام در جنگل‌های ابر و قطری مشاهده می شود که حدود 40 دقیقه با بسطام فاصله دارد. در این نقطه گویی طبیعت را به طور اعجاب انگیزی نقاشی کرده‌اند. در بهار شاهد لکه‌های برف مانده، بر شیار دره‌ها و چمن‌های تازه روئیده همچون ماهوت و مخمل، گل های زرد، قرمز، بنفش و آبی، چاله‌های پرآب حاصل از برف زمستان و پرندگانی زیبا هستید. در تابستان دارای هوای خنک و روح بخش است و با اتراق کردن بر بالای بلندی‌ها و در شب می‌توان به نظاره ماه و ستارگان و تماشای منظره جنگل نشست. در پائیز که از زیباترین فصول است با رنگ‌های متنوع و آفتاب دلچسب و صدای خش خش برگ‌ها در زیر پا همراه است و سرانجام زمستان جنگل ابر نیز سرد اما سفید و زیبا با اشکال ویژه حاصل از یخ زدن برف‌ها بر روی درختان است.

منطقۀ حفاظت شده خوش ییلاق:

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق، 135 هزار هکتار وسعت دارد که 33 هزار هکتار آن را منطقۀ امن تشکیل داده است. بخشی از این پناهگاه در مناطق جنگلی استان گلستان و بخش دیگر در میان دشت‌های وسیع و عوارض جغرافیایی پست و بلند شهرستان بسطام قرار گرفته است. وجود دو سیستم کلان اقلیمی سبب پیدایش اکوسیستم‌های متنوعی در منطقه شده است و با توجه به آن گونه های مختلفی از جانوران و گیاهان را می‌توان در منطقه مشاهده کرد. وجود 30 تا 40 گونه پستاندار در این پناهگاه گزارش شده است. پلنگ، خرس قهوه‌ای، گراز، شوکا، آهو، مرال، کل و بز، قوچ و میش(اوریال) از بزرگترین و مهمترین پستانداران منطقه به شمار می‌آیند.

صنایع دستی و سوغات:

نمد مالی روستای ابرسج، بافت گلیم، جاجیم و چوقا (نوعی پارچه پشمی) درشهر مُجن، منبت چوب،گلیم بافی،هنر ساخت سرامیک در ابرسج و دست بافته‌های سنتی شهر کلاته خیج اشاره کرد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1394    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، امامزاده محمد(ع)، بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام، مکانهای دیدنی شهرستان بسطام،     |
نظرات()