۱٫ برای حافظهٔ کوتاه مدت: قهوه بنوشید.
قهوهٔ تازه جوش بهترین سوخت مغز است. همچنین نشان داده شده که قهوه فرایند پیری را کند می‌کند و حافظهٔ کوتاه مدت را تقویت می‌کند. همچنین محققین انگلیسی‌ دریافتند فقط یک فنجان قهوه توان حل مسائل و توجه را بهبود میبخشد.

۲٫ برای حافظهٔ بلند مدت: ذغال اخته بخورید.
آنتی‌اکسیدنت موجب حفاظت از مغز در برابر رادیکالهای آزاد شده و موجب تقلیل ریسک الژیمر و پارکینگسون میشود. همچنین برای بهبود روند شناختی‌(ترجمه، فکر کردن) موثرند.

۴٫ برای قدرت بخشیدن به مغز: سالاد با پروتئین و سُس و سرکه و روغن بخورید.
 روغن و سُس موجب کاهش سرعت هضم پروتئین و کربوهیدراتها است که همین امر خود موجب تثبیت قند خون و بالا نگاه داشتن سطح انرژی میشود.
 
۵٫ برای آرامش مغز: ماست کم چرب‌ یا مخلوط آجیل بخورید.
 محققین در اسلواکی به جمعیت مورد مطالعه ۳ گرم اسید امینه لیزین و ارژنین و یا به صورت دارو نما، داده شد و از آنها خواستند تا سخنرانی‌ کنند. اندازه گیری خونی نشان داد که هورمون استرس در افرادی که آنرا به صورت ارگانیک دریافت کردند نسبت به نوع دارو نما تقریبا در حین و بعد از سخنرانی‌ نصف گروه دیگر بوده است. ماست یکی‌ از بهترین منابع لیزین و خشکبار(آجیل) از منابع غنی آرژنین است.
 
۶٫ برای تمرکز مغز: چای نعنا بنوشید.
 بوی‌ نعنا موجب فوکوس و افزایش عملکرد میشود. نعنا موجب افزایش هوشیاری رانندگان و کاهش فشار عصبی آنان میشود.
 
۷٫ برای شادی مغز: سالاد اسفناج بخورید.
 اسفناج منبع غنی از ویتامین ب – که ریشهٔ اصلی مواد موثر هورمون‌های احساس خوب(خوشی‌) است. بر اساس تحقیقات کمبود ویتامین ب۶ موجب عصبانیت، بیقراری و افسردگی است.
 
۸٫ برای احساس قویتر مغز: یک قاشق غذا خوری تخمه کتان بخورید.
 تخمه کتان دارای اسید آلفالینولوئیک است که به فعالیت قشر(کورتکس)مغز کمک میکند. یعنی بخشی از مغز که به فرآیند احساس(حس) کمک میکند.
 

نوشته شده در تاریخ جمعه 23 تیر 1391    | توسط: بسطام نیوز    |    |
نظرات()