اولین بار زردآلو در حدود 3000 قبل از میلاد در هندوستان کشت شد.در آمریکا از دوران باستان زردآلو شناخته شده بود.تاریخ کشت زردآلو در امریکا آنقدر قدیمی است که تصور می شود بومی امریکا بوده است.در حفاریهای باستان شناسی در امریکا ، هسته های زردآلو مربوط به دوران برنز یافت شده است.زردآلو توسط اسکندر کبیر به یونان برده شد و ژنرال رومی Lucullus (106-57 B.C.E.) هم تعدادی درخت شامل گیلاس،گیلاس پیوندی دانه درشت و زردآلو را از ارمنستان به اروپا برد.منابع بعدی انتقال زردآلو به اروپا اشاره ای به مبداء درختان نکرده اند.لادون اسکاتلندی(Loudon متوفی به سال 1838)بر این باور بود که زردآلو بومی مناطق مختلفی شامل ارمنستان،قفقاز،هیمالیا،چین و ژاپن است.

تقریبا تمام منابع بواسطه نامگذاری آن به armeniaca ،بر این باورند که مبدا آن باید ارمنستان باشد.منابع رومی بر این عقیده هستند.به عنوان مثال، De Poerderlé assertsمی نویسد: "Cet arbre tire son nom de l'Arménie, province d'Asie, d'où il est originaire et d'où il fut porté en Europe ..." (این درخت نامش را از ارمنستان ،استانی در آسیا گرفته و بومی آنجاست و از آنجا به اروپا آورده شده است)

شواهد علمی برای تایید این نظریه وجود ندارد. امروزه کولتیوارهای زردآلو در تمام مناطق جهان که با آب و هوای منطقه تطبیق یافته اند،وجود دارد.

زردآلو در (ایران) از عهد عتیق کشت می شده است. و میوه خشک شده آن یک کالای مهم درمسیر تجارت ایران بوده است.زردآلو بعنوان یک میوه مهم در ایران مدرن امروزی مطرح است و در ایران دارای نام خاص خود(زردآلو- Zard-ālū) است.

مصریان معمولا آن را خشک می کردند و شیرین کرده آن را برای تهیه یک نوشیدنی به نام amar al-dīn استفاده می کنند.

در سالهای اخیر،مهاجرین به انگلستان،زردآلو را به مستعمرات مختلف انگلیس آورده اند. اغلب تولید مدرن زردآلو در امریکا،ناشی از نهالهای زردآلویی است که توسط مبلغین مذهبی اسپانیایی آورده شده اند.تقریبا تمام تولید امریکا متعلق به کالیفرنیا و اندکی هم واشنگتن و یوتا می باشد.

زردآلو در استرالیا،بخصوص در جنوب استرالیا ،که آنها بطور عادی در مناطقی مانند ریورلند
( Riverland)  و در ناحیه ماری( Murray)، کشت می شود.در ایالتهای دیگر استرالیا(غیر از جنوب)هم زردآلو هنوز کشت می شود،تاسمانی و ویکتوریای غربی و جنوب غربی نیوساوت ولز از این جمله اند.اما زردآلو در این مناطق به اندازه مناطق جنوبی،معمول نیست.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 تیر 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: میوه های بسطام،     |
نظرات()