عکسیک فعال گردشگری روستایی، نبود تبلیغات برای خانه‌های بوم‌گردی را یکی از مشکلات در این عرصه عنوان کرد و گفت: در این خانه‌ها بهترین غذاهای محلی با گوشت بره و لبنیات روستایی به گردشگران با کمترین هزینه نسبت به اقامت در هتل ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز ، چند صباحی است که در حوزه گردشگری اقامتگاه‌های بوم گردی مورد توجه قرار گرفته است و حتی در این راستا تسهیلات قابل توجه‌ای را نیز برای رونق این بخش از حوزه گردشگری مطرح شده است ولی با این وجود فعالان این حوزه از عدم معرفی خانه‌های بوم گردی به گردشگران گلایه دارند.

در این رابطه محمدی که در روستای قلعه نو خرقان در 24 کیلومتری شمال شاهرود در بخش بسطام در نزدیکی آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، چندین خانه بوم گردی برای استراحت و اقامت گردشگران و مسافران فراهم کرده است، به تسنیم عنوان می‌کند: ما در خانه‌های بودم گردی بهترین غذاهای محلی را با کمترین هزینه اقامت به گردشگران ارائه می‌کنیم ولی اصلاً مسافران شناختی نسبت به خانه‌های بوم‌گردی ندارند چون به خوبی معرفی نمی‌شوند و ما نیز امکانات و وسیله تبلیغات نداریم.

وی با اشاره به پتانسیل روستاها در حوزه گردشگری، ادامه می‌دهد: در روستاها دیگر امکان کشاورزی به مانند گذشته وجود ندارد، خیلی‌ها از روستاها رفتند، همین امسال هم با توجه به کمبود آب، از برای برداشت آب با موتور از ما کلی پول می‌گیرند، با این شرایط دیگر کسی در روستا نمی‌ماند، بنابراین خانه‌های بوم‌گردی به نوعی به حیات روستاها رونق می‌بخشد ولی باید از نظر اقتصادی به صرفه باشد تا بتوانیم هم این خانه‌ها را تجهیز کنیم و هم تعداد آنان را بیشتر کنیم ولی این مسئله به حضور بیشتر گردشگر بستگی دارد.

محمدی با بیان اینکه در خانه‌های بوم گردی مثلاً در روستای قلعه نو خرقان، بهترین غذای محلی از گوشت بره و لبنیات محلی به گردشگران داده می‌شود، گفت: هزینه اقامت در خانه‌های بوم گردی بسیار کمتر از هتل و مسافرخانه است ولی متاسفانه ما روستائیان که برخی مواقعه خانه‌های اقامت خودمان را در اختیار مسافران قرار می‌دهیم ولی وسیله و امکانات معرفی این خانه‌های بوم گردی به گردشگران را نداریم.

وی ادامه می‌دهد: اگر خانه‌های بوم‌گردی در روستاها به گردشگران خوب معرفی شود مسلماً انگیزه برای احیای خانه‌های قدیمی در روستاها وجود خواهد داشت، زیرا به هر حال خانه‌های بسیاری در روستاها خالی باقی مانده است و احیای این خانه‌ها که هنوز هم با بافت‌های قدیمی و با دارا بودن کوره‌های نان پزی و حتی عبور کانال‌های قنات در همین روستای خرقان وجود دارد ولی خالی از سکنه است و باید تضمینی از آمدن گردشگر باشد تا افراد انگیزه ای پیدا کنند تا برای احیای این خانه‌های روستایی قدیمی اقدام کنند که مهمترین انگیره معرفی این خانه‌های بوم‌گردی به مسافران و گردشگران است.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی پتانسیلی برای گردشگری روستایی

شیخ ابوالحسن خرقانی در روستایی به نام قلعه نو خرقان در 24 کیلومتری شمال شاهرود در بخش بسطام آرمیده است. مجموعۀ آرامگاه با توپوگرافی جالب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته اند. در وسط مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است؛ محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش‌های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده و در آن نوشتار فارسی به کار رفته که بدین مضمون است: "گفت علی شیخ قدس الله رحمه: قبله بر پنج است؛ کعبه، قبله مومنان است. بیت المعمور، قبله فرشتگان است. عرش، قبله دعا گویان است و حق، قبله جوانمردان و دوستان".

هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید

گفته می‌شود شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود "هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد". امروزه این گفتار بشر دوستانه، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

به گزارش تسنیم، همچنین در این راستا مرتضی رحمانی موحد - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی از اختصاص بیش از 14 میلیارد تومان تسهیلات به 258 طرح گردشگری روستایی و بوم گردی خبر داد و گفت: پرداختن به موضوع آموزش متقاضیان راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی و پرسنل با تهیه بسته‌های آموزشی در حال انجام است.

منبع :نسیم

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 آذر 1395    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، شهر قلعه نو خرقان،     |
نظرات()